Dlaczego firmy upadają?

Przedsiębiorcy to wizjonerzy, którzy potrafią zauważyć lukę rynkową, opracować plan wypełniania jej i przejścia do realizacji. Niestety rocznie upada wiele przedsiębiorstw. Zdecydowana większość z nich, to małe i średnie przedsiębiorstwa.  Z czego wynika rosnąca liczba upadłości? – przedstawiamy kilka kluczowych powodów. 

Nietrafione decyzje  

Wiele osób ma tendencję do idealizowania swojego pomysłu. Przedsiębiorcy są przekonani, że ich pomysł na biznes odniesie ogromny sukces, w konsekwencji bez konsultacji i analizy rynkowej otwierają działalność. Jest to częsty błąd, którego ceną może być niepowodzenie przedsięwzięcia. Kluczowym działaniem, które każda osoba powinna podjąć przed otwarciem biznesu, jest konsultacja pomysłu z osobami doświadczanymi w tej branży oraz wykonanie dogłębnej analizy rynkowej.  

Opóźnianie płatności 

Zatory płatnicze to zjawisko, kiedy jedna z firm spóźnia się z płatnością drugiej, co w konsekwencji powoduje, że ta nie zapłaci kolejnej za swoje zobowiązania. Efektem opóźnień w płatnościach jest brak wiarygodności firmy na rynku, co może utrudnić nawiązanie nowych, korzystnych umów z kontrahentami. 

Błędy osób zarządzających firmą 

Decyzje podjęte przez menadżerów firm mają istotny wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Każda kluczowa decyzja powinna być dokładnie przemyślana, podparta wiedzą i danymi. Warto pamiętać, że większość nietrafionych działań podejmowanych jest pod presją czasu.  

Nagły spadek popytu na dobra lub usługi 

Dynamika zmian na rynku powoduje, że przedsiębiorcom trudno jest przewidzieć trendy i dopasować do nich swoje produkty.  Jeżeli oczekiwany popyt na dany produkt nie będzie odpowiednio wysoki, to firmy nie będzie stać na kolejne działania, co może doprowadzić do pogorszenia sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Pamiętaj, aby regularnie obserwować trendy na rynku i reagować na potencjalne zmiany z odpowiednim wyprzedzeniem.  

Ignorowanie cyfryzacji 

Obecnie na rynku mamy wiele narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, które znacznie usprawniają prace przedsiębiorstw. Aby wyjść przed konkurencję niezbędne jest zautomatyzowanie powtarzalnych procesów w firmie. EasyDocs jest narzędziem, które usprawni obieg dokumentów i płatności w Twojej firmie.  

Brak wykwalifikowanej kadry 

W ostatnim czasie pracodawcy mają problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. Powodem tego zjawiska jest m.in. postępująca digitalizacja świata i zapotrzebowanie na zupełnie inne stanowiska, często te które nie istniały jeszcze 5 lat temu.  Dlatego warto zadbać o pracowników, którzy znają Twoją firmę od lat i poszukiwać sposobó aby ich praca była coraz bardziej efektywna.   

Ignorowanie marketingu  

Każda firma, niezależnie od rozmiaru powinna przykładać dużą część uwagi na promocję.  Twierdzenie, że klienci sami się znajdą jest bardzo zgubne i łatwo można się przeliczyć. Reklama i marketing powinny wynikać z przemyślanej strategii i być nieodłącznym elementem działań firmy.  

To tylko kilka z najczęściej występujących przyczyn upadłości przedsiębiorstw. Zachęcamy do przeanalizowania swojego pomysłu na biznes bądź już istniejącej firmy pod kątem tych punktów. Może warto coś zmienić lub wdrożyć.