Quiet Quitting? Wydobywaj z pracowników, to co najlepsze
Zjawisko quiet quitting (z ang. „ciche odchodzenie”) zdobyło popularność na TikToku, jako sposób na zachowanie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Sama nazwa może z pozoru być myląca ze względu na użycie słowa „odchodzenie”. Zgodnie z tą koncepcją dobrostan psychiczny i satysfakcja z życia są ważniejsze od rozwijania kariery.
Czym jest quiet quitting?
Quiet quitting to forma zapobiegania wypaleniu zawodowemu. Pokolenie wchodzące na rynek pracy rezygnuje z jej kultu i ciągłej rywalizacji na rzecz satysfakcji z życia prywatnego. Zjawisko to opisuje fenomen realizowania minimum zadań i obowiązków dla danego stanowiska oraz rezygnację z podejmowania nowych wyzwań. Osoby „odchodzące po cichu” charakteryzuje spadek zaangażowania w obowiązki zawodowe.
Kogo dotyczy quiet quitting?
Wbrew przypuszczeniom zjawisko nie dotyczy leniwych pracowników, a wynika z zawodzących ich menadżerów. Quiet quitting najczęściej dotyczy pokolenia Gen Z i może być denerwujący dla starszych współpracowników. Wyzwaniem dla współczesnego menadżera jest pogodzenie tych dwóch spojrzeń i podejść do pracy.
Jak zapobiegać?
Korzystanie z nowych narzędzi automatyzujących pracę zmniejsza obciążenie pracowników monotonnymi i powtarzającymi się czynnościami. Aby zminimalizować ryzyko quiet quittingu wśród swoich pracowników szukaj aplikacji, które pomogą zaoszczędzić czas, uniknąć błędów i pozwolą realizować się w bardziej kreatywnych zadaniach.
Aby dbać o pracowników trzeba okazać im troskę jako ludziom, ponieważ z niej wynika lojalność. Poprzez prowadzenie szczerych rozmów i brak ostracyzmu menadżerowie dbają o pracowników. Istotne są również warunki pracy – menadżerowie powinni skupić się na tym, czego potrzebują pracownicy, żeby czuć się dobrze i efektywnie wykonywać pracę, a nie na tym, co się im zleca.
Te uniwersalne zasady pozwolą pogodzić pracowników ze wszystkich pokoleń.