Czym jest technika Pomodoro i dla kogo się sprawdzi?

Technikę Pomodoro wymyślił w latach 80. Francesco Cirillo. Włocha zainspirował kuchenny czasomierz w kształcie pomidora. Technika Pomodoro jest wykorzystywana do planowania czasu pracy i nauki, pozwala także efektywnie zarządzać obowiązkami. Kluczowym narzędziem wykorzystywanym przy tej metodzie jest budzik, który odlicza 25-minutowe odcinki czasu pracy oraz krótkie przerwy pomiędzy nimi.  

Dla kogo jest technika Pomodoro? 

Metoda ta sprawdzi się dla osób, które mają problem z utrzymaniem skupienia podczas pracy oraz tych, którzy czują się przemęczeni wykonywanymi obowiązkami. 

Czy ta metoda jest skuteczna? 

 
Według Cirillo przez pierwsze 25-minut człowiek jest najbardziej efektywny intelektualnie, a po tym czasie powinien udać się na krótką przerwę, aby mózg odpoczął i zregenerował się do dalszej pracy. Jak zapewnia twórca, te kilka minut pozwoli na bardziej efektywne wykonywanie zadań. Przez 25-minut człowiek odcina się od Social Mediów i innych rozpraszających czynności i skupia się tylko na wybranym zadaniu. 

Technikę porównuje się też do maratonu – jeżeli wyobrazimy sobie wielokilometrową trasę do przebiegnięcia, wydaje się to niemożliwe do wykonania, natomiast jeśli podzielimy ją na kilka mniejszych odcinków i zaplanujemy pomiędzy nimi przerwę, wtedy zadanie jest znacznie łatwiejsze do wykonania.  

Jak korzystać z tej techniki w praktyce?  

  • Podziel czas pracy na 25-minutowe odcinki i około 5-minutowe przerwy pomiędzy nimi oraz ustal, co masz do wykonania w danym dniu. Wypisz wszystkie zadania od najważniejszego do najmniej istotnego i przypisz je do każdego z odcinków.  
  • Po każdym 4 odcinku pracy, należy Ci się dłuższa przerwa od 15 do 30 minut. 
  • Ustaw alarm na 25-minut i zacznij pracować, po każdym wykonanym zadaniu wykreśl go z listy.  
  • Podczas przerw pamiętaj, aby odpocząć. Jest to idealny moment, żeby porozmawiać ze znajomymi z pracy, zrobić sobie herbatę, bądź przejrzeć newsy.