Sposoby na obniżenie kosztów dla freelancerów
Praca freelancera uczy odpowiedzialności za postępy pracy, większej dyscypliny, ale również sposobów na mądre zarządzanie zarobionymi pieniędzmi.
Optymalizacja kosztów dla freelancera nie musi oznaczać wyrzeczeń i odmawiania sobie przyjemności. Ważne jest, aby prześledzić, jakie aspekty działalności generują największe koszty i jak można je zmniejszyć.
Ograniczenie subskrybowanych aplikacji
Sprawdź, czy korzystasz z każdej subskrybowanej przez Ciebie aplikacji. Warto zobaczyć, czym różni się wersja bezpłatna od tej premium – być może w pełni wystarczy Ci pakiet podstawowy. W skali miesiąca rezygnacja nawet z kilku subskrypcji może znacznie obniżyć koszty.
Opłaty za rachunki
Jeśli prowadzisz firmę, rachunki za prąd zużyty w czasie wykonywania pracy możesz rozliczyć w ramach kosztów. Osoby fizyczne nie mogą skorzystać z takiej ulgi, dlatego, jeśli nie masz własnej działalności gospodarczej, zwróć szczególną uwagę na klasę energetyczną sprzętu oraz typ żarówek, które używasz.
Koszty sprzętu
Kupuj używany sprzęt, szczególnie ten poleasingowy, firmy mają często korzystniejsze warunki do zakupu sprzętu wysokiej klasy i częściej pozwalają sobie również na jego wymianę. Dzięki czemu, na rynek trafiają laptopy, komputery stacjonarne i telefony o parametrach technicznych wyższych niż zwyczajny sprzęt marketowy, ale w znacznie niższych cenach.
Koszty, które możesz odpisać od podatku
Wrzucanie w koszty, czyli odpisywanie od podatku kosztów, jakie są związane z prowadzeniem własnej działalności, jest przywilejem firm. Nie wszyscy wiedzą jednak, że z podobnych ulg mogą korzystać także osoby fizyczne.
Szukaj narzędzi, które usprawnią pracę
Czas i energie, który zaoszczędzisz na powtarzalnych czynnościach, możesz wykorzystać na obsługę nowych klientów. Jednym z narzędzi jest platforma online EasyDocs, która pozwala zaoszczędzić do 80% czasu na obiegu dokumentów. W aplikacji możesz dodawać i przechowywać dokumenty, wysyłać plik przelewów do banku czy generować raporty.